پوکه معدنی قروه

 پوکه معدنی قروه چیست؟

پوکه معدنی قروه یا اسکوریا یکی از انواع سنگ های آذرین ( آتش فشانی ) تیره رنگ است که با حفره هایی حباب مانند، دارای بافتی متخلخل، اسفنجی شکل و زبر می باشد. بافت سوراخی شکل پوکه معدنی قروه باعث شده که این ماده طبیعی در مقایسه با سایر سنگ ها و مصالح ساختمانی همچون شن و ماسه از وزن بسیار کمی برخوردار باشد.

 ویژگی های منحصر به فرد پوکه های معدنی نظیر استقامت و استحکام بسیار بالا، وزن بسیار کم، مقاومت زیاد در برابر حرارت بالای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد، عایق مناسب صوتی و حرارتی از جمله مواردی است که آن را به یکی از محبوب ترین مواد مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی و عایق تبدیل کرده است.‌ میزان تخلخل و دانه بندی پوکه های معدنی متفاوت بوده و از ذرات اندازه غبار تا قطعات بزرگ با قطر بیش از ۱۰۰ میلیمتر وجود دارند. اندازه های متفاوت پوکه های معدنی این امکان را فراهم می کنند که بتوان از آن ها در صنایع و مصارف مختلف استفاده کرد. 

شهرستان قروه از توابع استان کردستان با داشتن بیش ۱۵ معدن پوکه از بزرگترین معادن استخراج پوکه معدنی در ایران می باشد. پوکه معدنی قروه دارای وزن حجمی به طور میانگین ۰.۶ گرم می باشد و به دلیل وجود 

رگه های مختلف در هر معدن، میزان آن به صورت تقریبی در هر متر، ۱۰۰ کیلو نوسان دارد.    

چگونگی شکل گیری پوکه معدنی قروه

به طور کلی پوکه ها به دو دسته پوکه معدنی و پوکه صنعتی تقیسم می شوند. پوکه معدنی حاصل فعالیت های آتش فشانی است که پس از سرد شدن مواد مذاب آتش فشانی و خروج سریع گازهای همراه گدازه ها، حباب های متعددی در سطح گدازه ها ایجاد می شود. این نوع فوران ماگما که حامل مقدار زیادی گاز حل شده است، ساییدگی های کوچکی بر روی گدازه ها ایجاد می کند که به نام Scoria یا پوکه معدنی شناخته می شود. به دلیل اینکه سرد شدن گدازه ها همراه با خروج گاز می باشد، سنگ آذرین ایجاد شده به رنگ تیره و دارای حباب های متعد است.

 

 

کاربرد پوکه معدنی قروه

قدمت استفاده از پوکه های معدنی به سالهای بسیار دور،‌ یعنی ۱۹۶۴ میلادی باز میگردد و امروزه نیز علاوه بر تأمین مصرف داخل ایران، به کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند عمارت متحده عربی و عربستان صادر می گردد. پوکه های معدنی به دلیل وزن بسیار کم و مقاومت بالا در برابر حرارت و صدا،‌ عمدتاً در کارهای ساختمانی نظیر شیب بندی بام ساختمان، هم سطح سازی کف طبقات، ساخت و تولید بلوک های سقفی سبک، پوشاندن سطوح لوله کشی های ساختمانی،‌ معماری و دکوراسیون داخلی ...  استفاده می شود. از دیگر مشخصات مهم پوکه معدنی قروه این است که در ترکیب با سیمان ( به دلیل ظرفیت بالای سیمان در نگهداری آب ) در ساخت بتن نیز مناسب می باشد.

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی

پوکه های معدنی به دلیل ویژگی های گفته شده در ساخت فرآورده های سبک مانند ملات، خاک کشاورزی، بتن های دانه سبک و ... نیز کاربرد دارند. کاربرد پوکه معدنی قروه در کشاورزی از دیگر مواردی است که با اصلاح خاک ناکارآمد، توانایی کشت را افزایش داده و از طریق بهبود آبیاری و ویژگی های زهکشی خاک، بهره  برداری بیشتر محصول را تضمین می کند. 

ویژگی هایی مانند حفظ آب و انتقال تدریجی به خاک،‌کاهش فشار خاک، افزایش خواص معدنی خاک و اشباع مواد معدنی در حجم مشخصی از خاک، مواردی است که توجه کشاورزان را به کشاورزی مبتنی بر پوکه معدنی جلب کرده است. همچنین افزایش بهره وری شرایط گلخانه ها از طریق افزایش هوادهی خاک با پوکه های معدنی از دیگر مواردی است که منجر به محبوبیت استفاده از این ماده در کشاورزی شده است.

کاربرد پوکه در صنایع کاغذ و پوشاک 

از دیگر ویژگی های قابل توجه پوکه معدنی قروه، قابلیت سایشی این ماده معدنی است. به طوریکه به عنوان ساینده مناسب در صنعت ساخت کاغذ سمباده، صنعت پوشاک ( تولید پارچه های سنگ شور ) و ساخت صفحات دستگاه فرز استفاده می شود.

 

انواع پوکه معدنی قروه  

پوکه معدنی قروه در سایز و اندازه های مختلف دسته بندی می شوند که بنا به نیاز افراد مورد استفاده قرار 

می گیرند. به طور کلی کیفیت پوکه معدنی براساس وزن پوکه است و هرچه یک پوکه وزن کمتری داشته باشد از کیفیت بیشتری برخوردار است. انواع پوکه معدنی بر اساس اندازه عبارتند از:

پوکه معدنی ماسه ای یا نرمه: این پوکه ها با داشتن قطر ۳ الی ۷ میلمیتر در اندازه های بسیار کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل وزن بسیار کم این پوکه ها عمدتاً در کارگاه های ساخت بتن، بلوک زنی و پوشاندن سطح لوله کشی های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. 

پوکه معدنی عدسی یا نخودی: از پوکه های معدنی با سایز کوچک است که در اندازه های ۵ الی ۲۰ میلیمتر فرآوری می شوند. کم کردن فشار خاک، بتن سازی و شیب بندی ساختمان ها از جمله موارد کاربردی این نوع از پوکه های معدنی قروه است. نکته قابل توجه اینکه عمر مفید انواع پوکه ها بیش از ۲۰ سال برآورد شده است و لذا با توجه به قیمت ارزان و صرفه جویی در مصرف انرژی گزینه مناسبی برای استفاده در صنعت ساخت و ساز ساختمان محسوب می شود.

سنگ پوکه معدنی: سنگ پوکه معدنی اندازه ای بین ۷ الی ۲۵ میلیمتر دارد و در تصفیه خانه های آب و فاضلاب، سدسازی و ساخت آبنما کاربرد گسترده ای دارد.

پوکه معدنی بادامی و فندقی: یکی از انواع پوکه های معدنی در سایز متوسط است که با اندازه ای بین ۱۸ الی ۳۰ میلیمتر، جایگزین مناسبی برای بتن های سیمانی سنگین می باشد. بیشترین کاربرد پوکه های بادامی در شیب دار کردن سقف ساختمان ها و هم سطح نمودن کف طبقات است. این نوع پوکه به دلیل سایز بزرگ از قیمت کمتری برخوردار است.

 

 

اطلاعات تماس

  • شماره تماس: 09183705189
    شماره تماس: 09186660014

    جهت سفارش ومشاوره رایگان به صورت 24ساعته باما در تماس باشید

     

     مدیر فروش سعید معظمی    شماره تماس: 09183705189

تماس با ما

تماس با ما